sobota, 8 lutego 2014

GET NATURAL!


W codziennej diecie staram się dbać aby produkty, których dostarczam swojemu organizmowi były jak najmniej przetworzone i jak najbardziej naturalne. Wierzę, że to co oferuje nam natura jest dla nas najzdrowsze. Tymi samymi zasadami kieruję się jeśli chodzi o produkty do pielęgnacji twarzy i ciała. Mimo ogromnej liczby kosmetyków w naszych drogeriach, których etykietki opatrzone są chwytliwymi hasłami: „natural”, „bio”, „organic” mam świadomość, jak skomplikowanej obróbce muszą być poddane składniki wszelkich kremów, żeli, maseczek i olejków zanim trafią do pięknych buteleczek  producenta. Staram się zatem używać do codziennej pielęgnacji w 100% naturalnych produktów, które znajduję … w swojej lodówce. Oto lista kilku sprawdzonych przeze mnie „upiększaczy”.

 Miód – nie tylko nawilża skórę, ale także utrzymuje odpowiedni poziom wilgotności. Usuwa zmarszczki, ujędrnia skórę, a nawet odkaża ją przez swoje silne działanie antybakteryjne. Pomaga też złuszczać naskórek, a skórę z problemem rozszerzonych porów i złym ukrwieniem, zwyczajnie leczy. Przyspiesza gojenie ran, oparzeń i odmrożeń, zabezpiecza je przed zakażeniem bakteriami i drobnoustrojami. Poprawia odżywienie tkanek, oczyszcza rany, przyspiesza ziarninowanie i gojenie ran, działa więc przeciwzapalnie, regenerująco oraz przeciwbólowo.

Jogurt naturalny- bogaty w witaminy B1, B2, B6 i B12 oraz cynk, wapń i białko. Pomaga przy nieznacznych poparzeniach, w tym poparzeniach słonecznych i ukąszeniach owadów. Jogurt nałożony w formie maski na twarz przywraca jej wilgotność i gładkość, nadaje się do wszystkich rodzajów skóry. Rozświetlająco podziała w połączeniu z olejkiem różanym, poza tym ze względu na zawartość cynku złagodzi występowanie wyprysków.

Płatki owsiane zawierają: 
Witaminę B1 - przyspiesza gojenie się ran

Witaminę B6 - utrzymuje równowagę wodno-lipidową skóry

Witaminę E - ma zdolność neutralizowania wolnych rodników, wbudowuje się w warstwy naskórka i struktury błon komórkowych, chroniąc przed utlenieniem i zniszczeniem warstwę lipidową naskórka; zapobiega wysuszeniu skóry i powstawaniu stanów zapalnych; zmniejsza rumień i obrzęk spowodowany promieniowaniem ultrafioletowym; sprzyja tworzeniu kolagenu, poprawia elastyczność i wygładza skórę; doskonale nawilża skórę; przeciwdziała zmianom starczym, pomaga w likwidowaniu tzw. plam starczych, czyli przebarwień skóry, najczęściej pojawiających się na twarzy i dłoniach.

Cynk - jest niezbędny do produkcji kolagenu - białka tkanki łącznej potrzebnego do prawidłowego gojenia się skóry, wykazano skuteczność cynku w leczeniu zmian trądzikowych.

Wapń ­- działa antyseptycznie, hamuje stany zapalne, koi podrażnioną skórę, bierze udział w uszczelnianiu błony komórkowej, wspomaga w leczeniu alergii, wysypek skórnych.

Ogórek- wspaniale odświeża, ściąga rozszerzone pory rozjaśnia, nawilża i zmiękcza skórę; skutecznie działa w walce z przebarwieniami i piegami, działa również przeciwzmarszczkowo; zawiera dużo witaminy K, wzmacniającej krzepliwość krwi i mikroelementy, takie jak: potas, wapń, żelazo, magnez, czy fosfor. Ogórki działają oczyszczająco na organizm, są także doskonałym lekarstwem na opuchliznę pod oczami, zapalenia skóry, wysypki i poparzenia słoneczne.

Olej kokosowy (mój absolutny faworyt) –zawiera witaminy B2, B6, C i E oraz kwas foliowy, potas, wapń, magnez, fosfor, żelazo, sód i cynk; właściwości kwasu laurynowego sprawiają, że znakomicie nadaje się do zwalczania infekcji, wysypek i egzem, a także przyczynia się do leczenia drobnych skaleczeń i mikrourazów skóry oraz łagodzi świąd i ból po ukąszeniach owadów; Olej kokosowy zawiera także naturalne antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki, spowalniając procesy starzenia się skóry, sprawiając jednocześnie, że staje się ona jędrna i elastyczna. Olej posiada właściwości nawilżające, może być stosowany na skórę całego ciała, a także jako maseczka lub serum na włosy. Jako jedyny olej chroni włosy przed utratą protein, dzięki swej specyficznej budowie olej kokosowy jest w stanie wniknąć w strukturę włosa i dokładnie go nawilżyć, dzięki czemu włosy stają się miękkie, lśniące i mocne. Stosowanie na skórę głowy wzmacnia cebulki, zapobiegając wypadaniu włosów. Zwiększa ukrwienie skóry i pomaga w walce z łupieżem. Można stosować jako maseczkę na całą długość włosów (a także skórę) przed myciem, lub nałożyć na same końcówki, aby zapobiec ich rozdwajaniu.

Kawa­- doskonała do sporządzenia kompresu antycelulitowego, poprawia krążenie i ujędrnia skórę, znany jest również jej udział w likwidacji nagromadzonej tkanki tłuszczowej, co przekłada się na redukcję cellulitu; kwas chlorogenowy znajdujący się w ziarnach kawy chroni białka i lipidy znajdujące się w skórze przed uszkodzeniami DNA jakie mogą zachodzić w skórze pod wpływem działania światła słonecznego.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz