czwartek, 24 lipca 2014

Jak kontrolować swoje finanse?
Jeśli ciągle brakuje Ci pieniędzy, żyjesz od pierwszego do pierwszego, na karcie kredytowej spłacasz tylko odsetki, a Twoje konto oszczędnościowe świeci pustkami czas na poważnie przyjrzeć się swoim finansom! Oczywiście możesz twierdzić, że inni zarabiają więcej od Ciebie, dlatego panują nad swoim budżetem, rzeczywistość jest jednak bardzo okrutna: niezależnie od zasobności portfela dyscyplina i porządek są niezbędne, aby nie martwić się o pieniądze. Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci odzyskać kontrolę nad pieniędzmi:

1.      Comiesięczna lista wydatków i wpływów
 
Zrobienie takiej listy jest niezbędne do utrzymania porządku w domowych finansach. Nie bój się zmierzyć z rzeczywistością. Zamiatanie problemów pod dywan to najgorsze co możesz zrobić. Dokładnie przeanalizuj ile pieniędzy wpłynie na Twoje konto i ile będziesz musiała wydać. Zawsze zabezpiecz w budżecie awaryjną kwotę na nieprzewidziane wydatki. Sprawdź w kalendarzu, czy w tym miesiącu żaden z Twoich znajomych nie ma urodzin. Zaplanuj ile możesz wydać na prezent i wpisz tę kwotę w tabelkę z wydatkami. 


2.    Rezygnacja z niepotrzebnych wydatków

Jeśli Twoje wydatki są większe niż wpływy masz poważny problem. Na koszty związane z comiesięcznymi, stałymi wydatkami nie powinniśmy zaciągać pożyczek. Zastanów się czy nie trwonisz pieniędzy na zupełnie zbędne rzeczy. Kawa na wynos w modnej knajpie, lunch w czasie pracy, trzecia para podobnych sandałków? Bez tego bez problemu jesteś w stanie się obejść. Nie jestem zwolenniczką odmawiania sobie wszelkich życiowych przyjemności jednak te drobne luksusy absolutnie nie są warte  nieprzespanych nocy.  Do czasu odzyskania kontroli nad finansami postaraj się zrezygnować z większości z nich. 

3.     Oszczędzanie

Tak, tak to podstawa sukcesu. Wiem, że oszczędzanie w sytuacji gdy brakuje nam na podstawowe opłaty wydaje się czystą abstrakcją, jednak odkładanie nawet najmniejszych kwot procentuje w przyszłości. Każde odłożone 10 zł pomnożone przez liczbę miesięcy kiedy będziesz oszczędzać jest na wagę złota. Co ważne daje też poczucie kontroli nad wydatkami. Jeśli to możliwe staraj się odkładać pieniądze do dwóch skarbonek. Jedna z nich niech nosi nazwę wymarzonego celu, na który chcesz odłożyć pieniądze: nowy samochód, remont kuchni, wycieczka. Do drugiej wkładaj co miesiąc kwotę na bliżej nieokreślony cel. Po dwóch-trzech miesiącach wpłacaj zaoszczędzoną kwotę na oprocentowane konto.

4.     Konto emerytalne

Wiele z Was pewnie nie zaprząta sobie głowy takimi tematami. Kto myślałby o tym co się będzie działo za 40-50 lat? W dzisiejszych czasach musimy o tym myśleć. Już teraz wiadomo, że nasze emerytury będą wynosiły jedynie 30% ostatniego uposażenia. Wyobraź sobie, że musisz przeżyć za 1/3 kwoty, którą zarabiasz obecnie. Nie myśl, że w wieku 60 lat nie będziesz chciała już kupować sobie nowych ubrań czy jeździć na wycieczki. Emerytura może być bardzo przyjemnym czasem, ale musimy sobie na to zapracować. Założenie konta emerytalnego powinno nastąpić od razu po podpisaniu pierwszej umowy o pracę. 

5.     Spłacanie długów 

To najbardziej nieprzyjemna część odzyskiwania kontroli nad finansami. Jest ona jednak niezbędna do uporania się z problemami związanymi z pieniędzmi. Niezależnie od tego czy jesteś zadłużona w banku, u rodziców czy u znajomych staraj się zawsze terminowo wypełniać zobowiązania. Rodzice z pewnością łagodniejszym okiem będą patrzeć na Twoje potknięcia, jeśli pokażesz im jednak, że na poważnie traktujesz swoje długi będą bardziej skłonni udzielić Ci pomocy w przyszłości. Jeśli w którymś miesiącu masz wyjątkowo trudną sytuację, dokładnie przeanalizuj swoje wydatki, zrezygnuj z czego się da i postaraj się wynegocjować z bankiem przesunięcie spłacania raty. 

6.     Dodatkowe zarobki

Jeśli nie jesteś zadowolona ze swojej pensji, postaraj się zrobić coś, co zagwarantuje Ci większy dopływ gotówki. Może koordynowanie dodatkowego projektu przekona szefa o podwyżce dla Ciebie albo chociaż premii. Może udałoby Ci się wygospodarować czas żeby w weekendy opiekować się dzieckiem sąsiadów? Masz zdolności kulinarne? Zamień umiejętności w sposób na zarabianie. Pomyśl o dodatkowym źródle finansów. Pieniądze nie spadają z nieba, musisz sama szukać okazji do ich zdobycia.

Niezależność finansowa to dziś wielki przywilej. Postaraj się gospodarować swoimi pieniędzmi tak, aby wydatki nie przewyższały wpływów. Każdą decyzję o kredycie lub pożyczce przemyśl 10 razy. Jeśli sytuacja jest wyjątkowo ciężka postaraj się zrezygnować z kosztownych przyjemności. Zawsze spłacaj długi i staraj się szukać okazji do zarobienia dodatkowych pieniędzy. Nowoczesna kobieta nie powinna uzależniać swojej pozycji od zarobków partnera czy pomocy rodziny. Bądź sobie sterem i okrętem. I pamiętaj, że aby osiągnąć sukces (także finansowy) niezbędny jest czas i ciężka praca. Powodzenia!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz