wtorek, 22 lipca 2014

Jak być dobrym przyjacielem?
1.      Pamiętaj

Przyjaciel to ktoś, kto pamięta o urodzinach, rocznicach, terminie obrony pracy magisterskiej, rozmowie w sprawie pracy. Nie musisz kupować drogich prezentów przy każdej okazji. Wystarczy telefon lub nawet SMS. Spraw by Twoja przyjaciółka czuła, że jej sprawy są dla Ciebie ważne.

2.      Wspieraj

Każdy z nas przeżywa w życiu trudniejsze chwile. Rozpadające się związki, chorobę bliskich, utratę pracy. W takich chwilach obecność życzliwej osoby, która pomoże nam spojrzeć na problem z innej perspektywy albo po prostu wesprze dobrym słowem jest niezastąpiona. Nie próbuj jednak uszczęśliwiać na siłę. Do ukojenia niektórych smutków potrzebny jest czas. Postaraj się być w pobliżu.

3.      Słuchaj

Często obserwuję u ludzi denerwującą przypadłość, którą jest kompletny brak słuchania rozmówcy. Takie osoby czekają tylko aż skończysz zdanie, by móc zbombardować Cię kolejną dawką historii o sobie. Na każde Twoje wspomnienia z wakacji mają 10 własnych przygód, każda Twoja historia jest mniej ciekawa od tej, którą przeżyła ona. Nie bądź takim rozmówcą. Słuchaj uważnie tego, co mówi Twoja przyjaciółka.

4.      Nie zazdrość

Przyjaźnie między kobietami często naznaczone są zazdrością. O to która ma lepiej zarabiającego męża, lepszą figurę, zdolniejsze dzieci. Powiedzmy sobie szczerze: to całkiem normalne, że porównujesz swoje życie do tego, jakie wiedzie bliska Ci osoba. Uczucie zazdrości nie powinno jednak mieć miejsca pomiędzy prawdziwymi przyjaciółkami. Ciesz się jej szczęściem, mów o tym, co uważasz za jej sukces i bierz przykład, inspiruj się.

5.      Zaskakuj

Małe niespodzianki dobrze działają zarówno na związki, jak i na przyjaźnie. Zaskocz swoją przyjaciółkę. Wyślij jej kartkę z życzeniami zupełnie bez okazji, przygotuj spontaniczny wypad za miasto, upiecz jej ulubione ciasto i zaproś na kawę. Spraw by wiedziała, że myślisz o niej i chcesz by dobrze czuła się w Twoim towarzystwie.

6.      Nie obrażaj się

Jesteśmy tylko ludźmi i każdy z nas popełnia błędy. O ile nie są to sprawy, których absolutnie nie możesz zaakceptować, staraj się być wyrozumiała dla swojej przyjaciółki i nie obrażaj się o byle co. Czy Tobie nie zdarzyło się kiedyś spóźnić na spotkanie lub nie odpisać na SMS-a?

7.      Bądź lojalna

Lojalność i zaufanie to podstawy przyjaźni. Przenigdy nie zdradzaj sekretów swojej przyjaciółki. Nikomu. Jesteś dla niej kimś wyjątkowym, jeśli powierzyła Ci swoje tajemnice. Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla plotkowania z innymi koleżankami o jej życiu prywatnym, nawet gdy się nie znają. Świat jest bardzo mały i nie wiesz czy takie niewinne rozmowy kiedyś poważnie jej nie zaszkodzą.

8.      Bądź szczera

Od tego mamy przyjaciół. Ludziom, na których nam nie zależy nie powiemy prawdy prosto w twarz, bo i po co? Przyjaciółce mów ją zawsze. Kiedy niekorzystnie wygląda w przymierzanej sukience, podsuń jej inny, sprawdzony fason. Kiedy spotyka się z nieodpowiednim facetem, nie bój się powiedzieć jej o swoich obawach. Jeśli widzisz, że z jej zdrowiem dzieje się coś niedobrego, zawieź ją na badania kontrolne. Prawdziwa przyjaźń zniesie nawet najbardziej niewygodne sytuacje. Pamiętaj jednak żeby swoje sądy wyrażać delikatnie.

Posiadanie kogoś, komu zawsze możesz się wygadać, kto doradzi Ci w trudnej sytuacji, z kim możesz całą noc plotkować przy winie to bezcenny skarb. Przyjaźń nie jest jednak dana raz na zawsze. Należy ja pielęgnować z wielką starannością. Traktuj swoją przyjaciółkę wyjątkowo. Z pewnością odpłaci Ci tym samym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz