poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Nauka języków

Mówi się, że jedyne czego w życiu powinno się żałować to to czego się nie zrobiło. Ja żałuję, że nie poświęciłam odpowiednio dużo czasu i wysiłku na naukę języków. Na szczęście jedno jest pewne – na naukę nigdy nie jest za późno! W tej chwili wróciłam do nauki języka francuskiego, którą przerwałam wraz z ukończeniem szkoły średniej, cały czas staram się również poszerzać słownictwo z języka angielskiego. 

Oto kilka metod, które pomagają mi podnosić umiejętności językowe:

1.       Oglądanie programów telewizyjnych i filmów w języku, którego się uczymy 

Zakres mojego angielskiego słownictwa zwiększył się znacznie dzięki oglądaniu ulubionych seriali w oryginalnej wersji językowej. Staram się też oglądać wiadomości po francusku, często pod okienkiem z video mamy ten sam tekst w formie pisanej, co pomaga opanować również zasady pisowni.

2.       Czytanie interesujących nas stron lub blogów

Jedne z najlepszych blogów modowych piszą Francuzki. Staram się zaglądać tam regularnie, w notatniku spisuję słówka, których nie rozumiem. Przyjemne z pożytecznym!

3.       Kurs językowy za granicą

Najlepszym sposobem na nauczenie się języka jest ciągła praktyka. W kraju gdzie język, którego się uczymy słychać na każdym kroku, jest to dużo prostsze. Nawet drobne sukcesy takie jak spytanie o drogę lub złożenie zamówienia w restauracji daje ogromną satysfakcję.

4.       Przyjaciel z zagranicy

Często podczas zagranicznych wojaży spotykamy ciekawe osoby, z którymi utrzymujemy kontakt również po powrocie. To świetna okazja żeby doskonalić umiejętności językowe. Nie bójmy się błędów i niedociągnięć, nasz znajomy z pewnością nam je wybaczy – a my mamy darmowe lekcje z native speakerem!

5.       Tłumaczenie tekstów piosenek

Wy też tak macie, że gdy spodoba się Wam piosenka zagranicznego artysty zaglądacie na strony z tłumaczeniami utworów? To doskonały sposób na naukę nowych słówek! Zapamiętanie tekstu jest dużo prostsze, gdy towarzyszy mu linia melodyczna, a także dużo przyjemniejsze.

2 komentarze:

  1. Człowiek całe życie się uczy...
    Ja zapragnęłam poznać rosyjski, śpiewam w tym języku i uczę się... Samo jakos tak wychodzi.

    OdpowiedzUsuń
  2. Super ... właśnie o to chodzi, żeby uczyć się z przyjemnością :)

    OdpowiedzUsuń