środa, 6 sierpnia 2014

Never stop learning

Jak dawno opuściłaś szkolne mury? 5 lat temu, może 10? Czego nauczyłaś się od czasu ukończenia studiów? Jeśli nic konkretnego nie przychodzi Ci do głowy przeczytaj ten artykuł. Postaram się przekonać Cię, że samokształcenie to szansa na podnoszenie nie tylko poziomu wiedzy i umiejętności, ale także pewności siebie i poczucia własnej wartości.

Większości z nas nauka na etapie szkolnym kojarzy się mało przyjemnie. Klasówki, sprawdziany, testy, ostra pani od matematyki, fizyk, który uwziął się na Ciebie nie wiadomo za co. Nic dziwnego, że mamy niekoniecznie dobre skojarzenia z nabywaniem nowej wiedzy. Mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Teraz wszystko jest pod Twoją kontrolą. To jak się uczysz, kiedy się uczysz, gdzie się uczysz, a co najważniejsze czego się uczysz. Nikt nie może Ci już narzucić programu nauczania czy przedmiotów, z których musisz zdawać egzaminy. Interesuje Cię historia? Nigdy nie miałaś okazji dowiedzieć się, jak kobiety walczyły o swoje prawa na przełomie XIX i XX wieku, bo na lekcjach historii jedynie wspomniano o tym zagadnieniu? Teraz możesz nadrobić zaległości!

Zdaję sobie sprawę z tego, że w dorosłym życiu mamy niewiele czasu na samokształcenie. Praca zawodowa, prowadzenie domu, wychowanie dzieci dostarcza wystarczająco dużo obowiązków. Jeśli jednak twoje życie upływa wyłącznie na wykonywaniu obowiązków, prędzej czy później zaczniesz odczuwać frustrację i złościć się na monotonię swojego życia. Nauka jest wspaniałym sposobem na urozmaicenie planu dnia, zrobienie czegoś wyłącznie dla siebie. Zdobycze techniki sprawiają, że nie potrzebujemy na to bardzo dużo czasu. Istnieje mnóstwo internetowych kursów, zajęć on-line, portali wiedzy, encyklopedii dostępnych w sieci. Korzystaj z nich jak najczęściej.

Internet to praktycznie nieskończone źródło wiedzy. Możesz bez końca czytać o wydarzeniach z historii wszystkich krajów świata, uczyć się języków, „odwiedzać” dalekie kraje, uczyć obsługi programów do obróbki zdjęć czy tworzenia filmów. Czy masz jakąś dziedzinę, która szczególnie Cie interesuje? Czytaj wszystkie dostępne publikacje i stań się prawdziwym specjalistą w tym temacie. Nie tylko podniesie to Twoją samoocenę, ale również dostarczy ciekawych tematów do rozmów z przyjaciółmi czy mężem. Zaskocz swojego szefa wiedzą na temat tajników branży. Z pewnością doceni Twoją chęć do podnoszenia kwalifikacji i ambicję.

Nauka może być również doskonałą formą zabawy. Znajdźcie w Internecie quizy z wiedzy o świecie i zorganizujcie rodzinny konkurs z symbolicznymi nagrodami. Programy do tworzenia prezentacji zdjęć mogą być narzędziem do stworzenia pięknego rodzinnego albumu. W ten sposób spędzacie czas wspólnie i uczycie się czegoś nowego. Może nowo zdobyte umiejętności przydadzą się potem w pracy?

Oto kilka stron, dzięki którym możesz rozwijać swoje zainteresowania i pasje:

http://www.bbc.co.uk/languages/ - doskonałe do nauki języków

Bookboon.com – darmowe e-booki z zakresu zarządzania, ekonomii

Excel Szkolenie – kurs programu Microsoft Excel

Open Yale Courses – otwarte kursy jednego z najlepszych uniwersytetów na świecie

Coursera – kursy wiedzy z przeróżnych dziedzin

Tym, którzy chcą poświęcić trochę więcej czasu oraz pieniędzy na naukę i mieszkają w dużych miastach polecam uniwersytety otwarte:
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz